مهم ترین رخداد ارتباطی سال های اخیر تغییر مسیر حرکت و محل حضور مخاطب است لاجرم پیام آوران و پیام آفرینان نیز هماهنگ با این تغییر به اختیار یا اجباردر پی مخاطب در این مسیر و حوزه تازه آمده اند از این رو است که وابستگی روزنامه نگاران و روابط عمومی ها به عنوان بخشی مهم از تولید کنندگان و عرضه کنندگان پیام و محتوا به شبکه های اجتماعی هر روز بیشتر می شود در ادامه به بررسی چگونگی وابستگی رسانه ها به شبکه های مجازی پرداخته ایم.

براساس آخرین برآوردها 81 درصد کارشناسان روابط عمومی و 78 درصد روزنامه نگاران حیات کارشان را وابسته به شبکه های اجتماعی می دانند. این وابستگی با موضوع پیچیده تری نیز همراه شده است و آن نحوه و سازوکار اثربخشی روزنامه نگاران و روابط عمومی ها بر افکار عمومی در عصر شبکه های اجتماعی است. در بسیاری از موارد کانال ها یا پیج ها و حساب های کاربری شهروندان و شهروند خبرنگاران در فضای مجازی بیننده ها و بازدیدهای بیشتری از حساب های دست اندرکاران و فعالان حرفه ای رسانه دارد. آیا این بدان معناست که دیگر رشته کار پیام رسانی از دست اصحاب رسانه خارج شده؟

شبکه های اجتماعی، روابط عمومی ها و روزنامه نگاران همگی اجزایی از نظام ارتباطی هستند و به هم وابستگی متقابل دارند و استفاده از شبکه های اجتماعی امری اجتناب ناپذیر است. شبکه های اجتماعی در جایگاه منبع توزیع اطلاعات و اخبار، منبع مهمی برای روزنامه نگاران به شمار می روند و حق دسترسی آزاد به اطلاعات را تا حدی محقق می سازند. بنابراین، استفاده از شبکه های اجتماعی به عنوان منبع اخبار و اطلاعات می تواند همه بخش های کاری روزنامه نگاران را تحت تأثیر قرار دهد زیرا شبکه های اجتماعی هم حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، هنری و ورزشی را تحت پوشش قرار داده اند و از نظر سبک مطلب، بیشتر در حوزه «خبر» و بازنشر صورت می گیرد؛ بدین معنی که آنچه در شبکه های اجتماعی تولید می شود بیشتر خبر است نه گزارش، مصاحبه و سایر ژانرهای رسانه ای.

اما این وابستگی در مواردی که امکان وجود عنصر خبری «صحت و درستی» کم است بسیار می تواند به اعتبار نشریه لطمه بزند. البته این امکان حتماً می تواند وجود داشته باشد که شهروند- خبرنگاران به این دلیل که از زاویه نگاه خاص به ماجرا نگاه می کنند یا منافع شخصی دارند، ممکن است گزارشگرانی عینی گرا و فاقد سوگیری نباشند و آنچه در شبکه ها انتشار می دهند، دارای سوگیری بوده و ذهنیات خود آنها در نحوه گزارش تأثیرگذار باشد که این امر قطعاً باعث کاهش اعتماد مخاطبان رسانه های غیر مجازی می شود.

به طور خلاصه می توان گفت که منابع دست اول خبری در چنین حالت هایی بیشتر نقش پاسخگو و برخورد منفعلانه خواهند داشت تا برخورد فعال، یعنی در پاسخ به مطالب کذب و غیر واقع، مجبور به سخن گفتن خواهند شد و شاید خود این مسأله سبب شود منابع دست اول برای رهایی از شر اخبار غیر واقع و ناصحیح بیشتر اقدام به پاسخگویی به رسانه ها بکنند.

متأسفانه یکی از مهم ترین آسیب های شبکه اجتماعی، بی توجهی به شیوه نگارش فارسی است که در صورت تداوم ترویج غلط نویسی، در آینده ای نه چندان دور شاهد افول سواد عمومی جامعه خواهیم بود. متأسفانه هیچ عکس العملی از سوی هیچ نهادی در این زمینه مشاهده نمی شود و اگر واقع بین باشیم، شاید واقعاً به دلیل گستردگی نتوان کاری هم کرد کارستان، اما مطبوعات و خبرگزاری ها باید بشدت مراقب باشند که مبادا تسلیم این روند غلط نویسی شوند. از رسانه ها بخصوص رسانه ملی باید در جهت توسعه درست نویسی کمک طلبید.

**تهدید و فرصت

در حال حاضر روزنامه نگاران و روابط عمومی ها تلاششان این است که از فضای مجازی به عنوان یک فرصت برای ارتباط بیشتر و تعامل نزدیکتر با مخاطبانشان استفاده کنند. اما متأسفانه به دلیل ضعف و تأخیر هایی که در پذیرش تکنولوژی در کشور وجود دارد، برای آماده کردن زیرساخت ها بخصوص در بحث های حقوقی و قانونی دچار تأخیر هستیم.یعنی اینکه بلافاصله پس از ورود شبکه ها و رسانه های اجتماعی در جامعه بسیاری از مردم با آنها سر و کار دارند. اما بسیاری از سازمان ها و وزارتخانه ها از اینکه آیا مجاز به استفاده از این پتانسیل برای انجام وظایف اداری خودشان می باشند یا خیر اطلاعی ندارند.

این درحالی است که این مشکل در خصوص استفاده از تلگرام که از حدود دو سال پیش به عنوان یکی از شبکه های اجتماعی و رسانه ای توجه بیش از 30 میلیون ایرانی را به خود جلب کرده وجود داشت. یکی از شبکه های اجتماعی که ابهام درباره آن وجود داشت و بعد از مدتی استفاده از آن غیرقانونی اعلام و فیلتر شد، فیس بوک بود. با وجود این هرازچندگاهی شاهد بودیم مدیران ارشد کشور مطالبی در آن می گذاشتند. البته در حال حاضر یک مهاجرتی به سمت تلگرام و رسانه های موبایلی صورت گرفته که می تواند برای روابط عمومی ها فرصتی ایجاد کند تا وظایف خودشان را دقیق تر و سریع تر و در جغرافیای وسیع تری انجام دهند. اما با وجود فرصت های به دست آمده کمتر توجه کردن مردم به روزنامه ها و رسانه های مکتوب و توسعه روزنامه نگاری پشت میزنشینی را می توان از آسیب های شبکه های اجتماعی دانست.

حضور کمرنگ خبرنگاران در میدان خبر و رویدادها این امکان را می دهد که گزارش های جان داری که تاریخ مطبوعات و روزنامه نگاری کشور را ثبت و ضبط می کند کمتر شود. اما نکته ای که وجود دارد این است که شبکه های اجتماعی نقش شهروند خبرنگاران را بسیار برجسته تر کرده است؛ به طوری که تلویزیون و رسانه های صوتی و تصویری و رسانه های مکتوب از گزارش های مردمی به عنوان شهروند خبرنگاران استفاده می کنند و دقایقی از برنامه های خودشان را به این موضوع اختصاص می دهند. بنابراین مجموعه ای از آسیب ها ، تهدیدها و فرصت هایی که در حوزه فضای مجازی متوجه روابط عمومی ها و روزنامه نگاران است باعث می شود با آموزش صحیح و مداوم نقاط ضعف موجود را به نقاط مثبت تبدیل کند.

حداقل در 15 سال اخیر به نظر می رسد سازمان های دولتی در کنار بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد توانسته اند خودشان را با آنچه در حوزه دیجیتال و توسعه روابط عمومی الکترونیک یا روزنامه نگاری الکترونیک روبه رو بودند همگام کنند و آموزش های لازم را ببینند. اما با وجود این، این آموزش ها کافی نبوده است و علت آن هم رغبت و میزان استقبال کارگزاران روابط عمومی ها و روزنامه نگاران از آن است.

شبکه های اجتماعی می تواند تهدید و هم فرصت باشد و هم می تواند در سوژه یابی های ناب و یافتن اخبار و پیگیری مسائل و مشکلات مردم از طریق همین شبکه ها و رسانه های اجتماعی کمک کند. همچنین باعث می شود تا به منابع شاخص خبری دسترسی پیدا کنند و گزارش های مختلفی را تولید کنند. اما نکته ای که باعث می شود رسانه های مکتوب بتوانند ماندگاری و حیات خودشان را ادامه دهند تولید است که از طریق همین رسانه های اجتماعی می تواند به منابع خبری بسیار زیادی دست یابند.

اما اگر پدیده روزنامه نگاری پشت میزنشینی اشاعه پیدا کند باعث می شود مردم رسانه های مکتوب را پس بزنند و خود روزنامه نگاران از وظایف حرفه ای شان عقب بمانند. بنابراین به نظرم می رسد که این موضوع بستگی به نگاه و مأموریت هایی دارد که یک رسانه برای خودش قائل است.

**وابستگی عیب است

به اعتقادم وابستگی به هر چیزی و هر منبعی بسته به درصد، میزان و نوع آن اشکال دارد. یعنی رسانه ها چه رادیو و تلویزیون و چه روزنامه ها برای ادامه حیاتشان به مواد خامی وابسته اند؛ یعنی همان طور که خودرو برای حرکت نیاز به سوخت دارد و آدمها نیز برای ادامه حیات شان به اکسیژن نیاز دارند، رسانه ها نیز برای ادامه حیات شان به خبر، محتوا و پیام مطالب نیازمندند. اما اگر این نیاز از یک منبع تأمین کننده حتی اگر موثق ترین و بهترین منبع باشد به نظر من اشکال دارد. درحقیقت وابستگی از نوع بد است. اما اگر به منابع متعددی مراجعه کنند و مترصد این باشند از هر منبعی برای تأمین خبرهای مورد نیاز خودشان و در واقع انتشار اخبار مورد نیاز مخاطبان اقدام کنند این بسیار مناسب است.

اما مشکلی که وجود دارد این است که برخی همکاران رسانه ای تحت تأثیر فضای احساسی و هیجانی و موج سونامی جریان های خبری به یک منبع وابسته شده و به آن مراجعه می کنند که به نظرم آسیب زا و اعتبار زدا و خطرناک است. اگر توجه داشته باشید رسانه ها برای تأمین اخبار مورد نیاز خود و ادامه حیاتشان به خبر نیاز دارند که از منابع مختلف به دست می آید. یکی از این منابع مشاهده است؛ یعنی خبرنگار در میدان و صحنه حضور پیدا می کند و خبر مورد نیازش را تهیه می کند و در اختیار مخاطب قرار می دهد که به نظرم از بهترین نوع خبر و انتشار اخبار است زیرا خبرنگار بی واسطه سر صحنه خبر حضور دارد و اخبار را تولید و منتشر می کند.

اما واقعیت این است که آیا می شود همه خبرهای مورد نیاز مردم را از طریق مشاهده به دست آورد. یعنی خبرنگاران رسانه ها می توانند در همه جا حضور داشته باشند؛ پاسخ خیر است. زیرا برخی اخبار جنس و ذاتشان به گونه ای است که نمی توان با مشاهده به دست آورد و باید از طریق مصاحبه با مسئولان و کارشناسان و مردم و شاهدان حادثه و فاعلان و مفعولانی که در حوزه خبر دخیل هستند به دست آورد. همچنین بخش دیگری از اخبار مورد نیاز رسانه ها از طریق مطالعه به دست می آید.

مطالعه گزارش هایی که مجلس و مرکز آمار و سازمان حقوق بشر و گزارش های تحقیقاتی که منتشر می شود. اما بخش دیگری هست که تلفیقی است یعنی هم خبرنگار اتفاقی که افتاده را مشاهده می کند و هم مصاحبه می کند. هم می بیند چند نفر کشته و زخمی شدند و هم درباره علت آن سؤال می پرسد. اما بخش دیگر کسب خبر که همیشه مرسوم بوده این است که رسانه ها در عین حال که منبع هستند و از طرق مختلف مصاحبه و کسب خبر می کنند از منابع دیگری از جمله خبرگزاری های رقیبشان و منابع خبری کشورهای مختلف استفاده می کنند.

اما مشکلی که وجود دارد این است که مردم برای استفاده از فضای مجازی جلودار و پیشرو بودند و رسانه ها و رادیو و تلویزیون هم عقب تر از همه. یعنی علاقه خاصی به فضای مجازی در بین مردم و رسانه ها حاکم است که یکسری خوبی ها و بدی هایی هم دارد؛ یعنی در واقع میزان مصرف مردم از رسانه های مختلف فضای مجازی خیلی زیاد است. یعنی در کل از 7 ساعتی که مردم از رسانه ها استفاده می کنند حدود 3 ساعت آن مربوط به فضای مجازی یا اپلیکیشن های موبایلی است و حدود 2 ساعت آن پی سی ها است. البته اگر بخشی از مردم از فضای مجازی ، توئیتر و… و از طریق کامپیوترهای خودشان استفاده کنند حدود 5 ساعت از وقت خودشان را در فضای مجازی می گذرانند.

به طور کلی توقع ما این است که سواد رسانه ای افرادی که در رادیو ، تلویزیون، مطبوعات و روابط عمومی ها هستند بالا باشد اما متأسفانه به دلایل مختلف نیست. بسیاری از روزنامه های کشور در واقع جای حزب کار انجام می دهند. یعنی افرادی تحت عنوان صاحب امتیاز و مدیر مسئول و سردبیر و هدایت کننده هستند که یا به دلیل بهره برداری سیاسی آمده اند و از روزنامه ها و رسانه ها به عنوان ابزار قدرت استفاده می کنند یا اینکه به دلیل تأمین معیشت برخی از خبرنگاران و همکارانمان به آن روی آورده اند نه به دلیل تخصصشان و بحث حرفه ای گرایی. ولی این مشکل در روابط عمومی ها بیش از مطبوعات و رادیو و تلویزیون است.

**تأخیر صاحبان رسانه ها

یک بخشی از حیات روزنامه نگاری به طور صرف به روزنامه نگاران باز نمی گردد بلکه به صاحبان رسانه هم بازمی گردد. یعنی بسیاری مواقع روزنامه نگاران ایده ها و طرح هایی برای اجرا دارند اما صاحبان رسانه ها این فرصت ها را شاید خیلی نشناسند و استراتژی لازم را نیز اتخاذ نمی کنند. بنابراین برای مقابله با این اتفاق روزنامه نگاران و صاحبان رسانه باید راهکاری را بیندیشند که بهتر بتوانند از این فضا استفاده کنند. اما متولیان حوزه رسانه خیلی به این موضوع توجه نمی کنند یعنی منتظر می مانند تا موضوع همه را دربرگیرد.

درحالی که می شود خیلی زودتر به فکر چاره جویی افتاد و راهکاری را اتخاذ کرد. اما از بعد روزنامه نگاری اتکا بیش از حد خبرنگاران به شبکه های اجتماعی هم می تواند فرصت و هم تهدید باشد. تهدید بواسطه اینکه بحث سرعت انتقال اخبار است و اینکه با یک روزنامه نگار و تعداد محدود خبرنگار روبه رو نیستیم. بلکه شهروند روزنامه نگارانی مواجه هستیم که شاید اخبار را حرفه ای منعکس نمی کنند و بازتاب نمی دهند اما اصل خبر منعکس می شود و روزنامه نگاران می توانند به دروازه بانی مناسب خبر کمک کنند.یعنی در فضای مجازی روزنامه نگاران می توانند براحتی با کنترل ها نظارت ها و ارتباط هایی که با سازمان ها و دستگاه ها دارند کسب اطلاع دقیق کنند. ما متأسفانه به دلیل نبود سیاستگذاری مناسب و استراتژی لازم روزنامه نگاران هم غرق در این فضا شده اند و به اینکه نقش شان در این پدیده ها چی می تواند باشد خیلی توجه نکردند.

شبکه های اجتماعی فرصت بسیار خوبی را در اختیار روابط عمومی ها قرار داده است. زیرا روابط عمومی ها در سابق به طور صرف در مواجهه با روزنامه ها کار می کردند اما هم اکنون اتفاقی که افتاده این است که خودشان مستقیم با مخاطب در ارتباط باشند بدون اینکه هزینه های گزافی را بدهند یعنی شبکه های اجتماعی فرصت ارتباط مستقیم تر روابط عمومی ها را با مخاطبانشان بیشتر کرده است.

اما تهدیدی که وجود دارد این است که یکی از کارکرد مهم رسانه بحث اخبار و اطلاعات است وقتی مخاطب می گوید در معرض انواع اخبار قرار دارم چه درست و چه اشتباه و می توانم رصد کنم بیش از آنچه رسانه های مکتوب و خبرگزاری ها بدهند و حتی از اخبار فیلتر شده استفاده کنم طبیعی است یک بخشی از فضای رسانه ای و کار مطبوعات محدود شده و می تواند تهدیدی برای روزنامه نگاران باشد. وی افزود: متأسفانه مشکلی که وجود دارد این است که روابط عمومی های کشور باوجود برگزاری همایش ها و دوره های آموزشی متعدد همچنان نتوانسته اند خودشان را ارتقا دهند و به سطحی برسند که حوزه کاری شان مبتنی بر شبکه های اجتماعی باشد. یعنی مهارت های لازم را در این حوزه کسب نکرده اند و خیلی جای کار دارد.

اگر کسی خودش را در این فضا آماده نکند و آموزش لازم را نبیند به قطع کنار گذاشته می شود. ببینید هم اکنون شبکه توئیتر به عنوان یک شبکه اطلاع رسان و بین المللی مطرح می شود و هیچ یک از ارکان اخبار را ندارد یعنی خیلی از عناصر خبر و اصول روزنامه نگاری و تیتر نویسی را ندارد. کل پیام در یک خط یا یک جمله منتقل می شود. یعنی لید و متن خبر نداریم و اصرار ما مبنی بر اینکه همچنان روزنامه نگاری ما باید روزنامه نگاری مبتنی بر این اصول باشد می تواند ما را خیلی عقب تر بیندازد ما باید به سمت روزنامه نگاری و روابط عمومی آنلاین برویم.

**بی پناهی «زبان»

اما موضوعی که وجود دارد این است که زبان و بیان از عناصر مهم در کار روزنامه نگاری و روابط عمومی است. حال سؤال اینجاست که شبکه های اجتماعی تا چه میزان به تقویت زبان و نحوه نگارش کمک می کنند یا مورد تهدید قرار می دهند که امیرعباس تقی پور؛ در این باره می گوید: آن چیزی که در حال حاضر مسلم است و استادان فن در حوزه ادبیات فارسی به آن اشاره دارند و نگرانی هایی نیز در این باره وجود دارد این است که فضای مجازی و فعالیتی که بیش از 30 میلیون کاربر در شبکه های اجتماعی دارند نه تنها باعث تقویت زبان فارسی نمی شود بلکه زبان گفتار و نوشتار را تحت تأثیر منفی قرار داده است و دلیل آن هم تأخیری است که در پذیرش تکنولوژی داریم. زیرا در ابتدا زیرساخت های آموزشی را فراهم نمی کنیم.

بنابراین بهتر است دانشگاه های ما سریعتر از آنچه مردم به فضاهای مجازی رجوع می کنند وارد موضوع شوند. همچنین می توانستند در شبکه های اجتماعی آمادگی های لازم به لحاظ نوشتاری و گفتاری را برای حضور صحیح تر مردم در فضای مجازی ایجاد کنند. بنابراین دانشگاه ها و استادان باید به هر ترتیب وارد موضوع شوند و در این حوزه مطالعه کرده و آسیب شناسی کنند. در واقع باید در قالب یک نهضت آموزش عمومی تمام تلاششان را برای تقویت زبان فارسی در فضای مجازی به کار ببندند.

براساس تحقیقاتی که انجام داده ایم متأسفانه فضای مجازی به دلیل خلاصه نویسی یا فضای غیررسمی و اینکه همه در آنجا می نویسند خیلی پایبند به قواعد و اصول نگارشی نبوده اند و نیستند. بنابراین برخی واژه هایی هم اکنون تحت تأثیر فضای مجازی رواج پیدا کرده که از هیچ اصول و قاعده ای در زبان ادبیات فارسی برخوردار نیست. اما آنچه مسلم است این است که افراد نخبه و سازمان های رسمی و رسانه های ما دیر تر از مردم فضای مجازی را به رسمیت شناخته اند و از آن استفاده می کنند. یعنی اگر بموقع وارد فضای مجازی می شدند و تولید محتوا می کردند شاید وضع به اینگونه نمی شد. یعنی هم به لحاظ محتوا و هم فرم و شکل و هم به لحاظ حراست از فرهنگ و هم به لحاظ بحث های سیاسی این زیان ها را نمی دیدیم. بنابراین هم اکنون به اعتقاد من روابط عمومی ها باید فضای مجازی را به رسمیت بشناسند وبه بهترین نحو از آن استفاده کنند و با زبان خوب با آن ارتباط برقرار کنند.

به هر صورت یک بخشی از آن تهدید است. در کل اهل فن معتقدند که نمی شود کاری کرد. یعنی اگر روزنامه نگاران می توانستند مؤثر باشند در درست کردن این فضای ادبیات عمومی در سال های گذشته این کار را می کردند. هنوز هم می بینید در نامه نگاری های رسمی و غیر رسمی و ادبیات عمومی جامعه عباراتی اشتباه به کار برده می شود و همچنان رایج است. یعنی روزنامه نگاران هنوز نتوانسته اند به این موضوع دامن بزنند و آن را تقویتش کنند. از سوی دیگر همان طور که شاهد هستید در روزنامه هایی که امروز در کشور منتشر می شود شکسته نویسی رایج می شود. یعنی سرمقاله روزنامه ای داریم که سرمقاله هایش بسیار شکسته است و این آفت هایی است که در واقع این فضا درست کرده و شاید نزدیک کند از این منظر فرصت است که زبان رسمی و گویش مان و زبان نوشتاری شبکه های اجتماعی مان بهم نزدیک ویکپارچه شود. حال اینکه آیا از زبان معیار فاصله می گیریم یا خیر به قطع فاصله خواهیم گرفت اما خوب یا بد آن نگاه ها متفاوت است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ـ ایرنا